آمریکا به دنبال جنگ اقتصادی با ایران است؟

فرارو: بازگشت تحریم‌های آمریکا، محنت‌های اقتصادی ایران را بیشتر می‌کند.

کاهش سریع ارزش ریال در برابر دلار توجه ناظران را جلب کرده است. رسانه‌ها درباره دلایل این کاهش گمانه‌زنی می‌کنند. در همین رابطه وبگاه اویل‌پرایس، که مختص اخبار نفت است، در گزارشی به تاثیر آمریکا در محنت‌های اقتصادی ایران پرداخت و اعلام کرد: "آمریکا، جنگ اقتصادی علیه ایران را در نظر می‌گیرد."

اویل‌پرایس نوشت: "پول ملی ایران اخیرا به یک کاهش بی‌سابقه رسیده است و بلاتکلیفی اقتصادی، احتمالا نظام سیاسی ایران را در معرض آزمون قرار خواهد داد. پس از سال‌ها ناامیدی از عملکرد اقتصادی ناشی از توقعات بسیار بالا درباره مزایای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، از قبل هم با یک جمعیت ناآرام درگیر بود. کاهش ناگهانی ارزش ریال، حتی بیش از این هم او را تضعیف خواهد کرد. "

هر یک دلار در سال گذشته معادل ۴۰۰۰۰ ریال بود، اما در هفته‌های اخیر به ۶۰۰۰۰ هزار ریال رسید. امری که باعث هجوم مردم برای خرید دلار شد. چند روز پیش دولت، طرحی را اعلام کرد که به موجب آن قیمت دلار در سطح ۴۲۰۰۰ تثبیت می‌شود. این طرح ناگهانی، باعث ایجاد ابهام شد. بانک مرکزی در تلاشی برای کاهش فشار، میزان خرید دلار را محدود کرد.

ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی، روز سه‌شنبه گفته "دشمنان در خارج از مرزهایمان، در کسوت‌های گوناگون، این مسئله را تشدید می‌کنند و تلاش‌هایی برای سخت‌تر کردن شرایط برای مردم‌مان انجام می‌دهند." برخی از مقامات ایران، عربستان و امارات را به خاطر محدود کردن دسترسی ایران به دلار مقصر می‌دانند. علاوه بر این، آمریکا هنوز تحریم‌هایی علیه ایران دارد که مانع مبادلات مالی بانکی با ایران می‌شود. ایران درآمد‌های ارزی قابل‌توجهی از فروش نفت بدست می‌آورد، اما در وارد کردن این ارز به کشور با مشکلاتی مواجه است.

به گفته این وبگاه، اکنون مشکل ایران این است که هر آن ممکن است دولت آمریکا موضع خصمانه‌تری علیه آن اتخاذ کند. علاوه بر این، برخی از گروه‌های تندرو در واشینگتن، خواهان به کارگیری جنگ اقتصادی علنی علیه ایران هستند.

اویل‌پرایس ادامه داد: "در هفته جاری، جان بولتون، مشاور امنیت ملی و جنگ‌طلب بدنام، کار خود را شروع کرده است. مایک پومپئو، فرد دیگری که مشتاق آغاز جنگ با ایران است، امیدوار است که به زودی به عنوان وزیر خارجه تایید شود. "

دولت ترامپ باید در ۱۲ ماه می‌ آینده درباره استمرار تعلیق تحریم‌های ایران تصمیم‌گیری کند. تعدادی کمی از ناظران پیش‌بینی می‌کنند که آمریکا در توافق هسته‌ای باقی خواهد ماند. در حقیقت، هنگامی که استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در روز چهارشنبه گذشته گفت بازگشت تحریم‌های "بسیار قوی"، از جمله "تحریم‌های اولیه و ثانویه"، علیه ایران امکان‌پذیر است، دست واشینگتن را رو کرد.

منوچین به گزارشگران گفت: "اگر رئیس‌جمهور تاییدیه (برجام) را امضا نکند، تحریم‌ها بلافاصله بازمی‌گردند. من فکر می‌کنم که تحریم‌های اولیه و ثانویه اثر مهمی بر اقتصاد ایران خواهند داشت و این چیزی است که او همزمان با تصمیم‌گیری، درباره آن فکر می‌کند."

وقتی که از منوچین درباره اعمال تحریم علیه ایران خارج از توافق هسته‌ای پرسیده شد او پاسخ داد که "می‌توانید فرض کنید که ما کار بر این (مسئله) را ادامه می‌دهیم. "

بنا به ادعای اویل‌پرایس، این امر به سرعت، فشار اقتصادی بر ایران را بیشتر خواهد کرد و ممکن است باعث دردسر بیشتر برای پول ملی شود.

در رابطه با نفت، پرسش این است که چه اندازه از تولید نفت ایران از بازگشت تحریم‌ها تاثیر خواهد پذیرفت. با توجه به اختلافات آمریکا با متحدانش که می‌‎خواهند در برجام بمانند، ممکن است کارآیی تحریم‌هاضعیف شود. با این حال، اگر تحریم‌ها بازگردند، طبق یک پژوهش اخیر در دانشگاه کلمبیا، تولید نفت ایران ممکن است به مقدار ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

'