ارتش آمریکا به فضا می رود

دونالد ترامپ طی سخنرانی در پایگاه نظامی «سن دیگو» به مسئولان دفاعی آمریکا پیشنهاد کرد به فکر ایجاد نیروی ویژه ای برای نبردهای فضایی باشند. وی تاکید کرد که «نیروی فضایی» ممکن است در آینده نزدیک به واقعیت بپیوندد.


ترامپ در حالی از ایجاد سپاه فضایی سخن می گوید که برخی مدیران نظامی وی با این ایده مخالف هستند و حتی در ماه های گذشته «کمیته سرویس های مسلح کاخ سفید» بخش مربوط به تشکیل نیروی فضایی در قالب زیر مجموعه ای از نیرو هوایی را از دستور کار خارج کرد.


چند ماه گذشته کنگره آمریکا در « لایحه اختیارات دفاع ملی» مجوزهای لازم برای پیاده سازی چنین نیرویی را صادر کرد اما مقامات نظامی با تاکید بر اینکه این پروژه به ایجاد بروکراسی بیشتر و تحمیل هزینه های اضافی منجر می شود با آن مخالفت کردند.نیروی فضایی«جیمز متیس»، وزیر دفاع این کشور با ارسال نامه ای به اعضای بلند پایه کاخ سفید و سناتورهای کمیته سرویس مسلح تاکید کرد:


من با ایده ایجاد سرویس ها نظامی جدید مخالفم چرا که ما در حال تلاش برای کاهش سربار فعلی و یکپارچه سازی اقدامات نظامی هستیم.


با این وجود مخالفت های مکرر ژنرال های مانع از پرداختن ترامپ به این ایده نشده است. وی در بخش دیگری از سخنرانی خود افزود:


بر اساس استراتژی ملی جدید، فضا هم مثل زمین، دریا و هوا یک منطقه نظامی است، بنابرین همانطور که از نیروی دریایی و هوایی برخورداریم، باید نیروی فضایی هم داشته باشیم.


رییس جمهور آمریکا در نطق خود به وظایف این ارگان اشاره نکرد اما ممکن است مسئولیت های فضایی فعلی نیروی هوایی را بر عهده بگیرد.


گرچه مخالف مقامات نظامی ارشد به حذف واژه نیروی فضایی از لایحه اختیارات دفاع ملی منجر شد اما سناتورهای آمریکایی با ملزم کردن وزیر دفاع به بررسی امکان ایجاد شاخه نظامی مرتبط به فضا، راه هایی را برای ایجاد این نیرو باز گذاشته اند.


The post ارتش آمریکا به فضا می رود appeared first on .