تا انسجام ملی هست، هیچ قدرت خارجی کاری از پیش نخواهد برد/ تا پایان سال 97 هر کارگاهی نیرو جذب کند، از بیمه آن معاف است

رئیس جمهور گفت: تا انسجام ملی هست، هیچ قدرت خارجی کاری از پیش نخواهد برد.


تا انسجام ملی هست، هیچ قدرت خارجی کاری از پیش نخواهد برد/ تا پایان سال 97 هر کارگاهی نیرو جذب کند، از بیمه آن معاف استبه گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام و المسلمین  روحانی در نشست مشترک استانداران سراسر کشور، ضمن قدردانی از حضور مردم وفادار و زمان‌شناس برای شرکت در راهپیمایی 22 بهمن اظهار کرد: در این مقطع تاریخی حضور مردم همواره مغتنم است و در شرایط کنونی حضور پرشور آنها در همه استان‌ها، شهرها، بخش‌ها و روستاها باعظمت بود و نشان داد مردم از مسیری که چهل سال گذشته آغاز کردند همچنان مصمم به ادامه آن هستند.


رئیس جمهور با بیان اینکه حضور مردم در صحنه‌های مختلف بدان معنا نیست که آنها نقص و کاستی‌ها را نمی‌بینند، افزود: باید در همه امور مشکلات مختلف را برطرف کرد.


وی ادامه داد: اگر از ملت ایران سوال کنند که آیا خواستار استقلال هستند و می‌خواهند خودشان برای کشورشان تصمیم گیری کنند، 98.2 درصد از مردم اعلام می‌کنند استقلال می‌خواهیم زیرا آنها از همان ابتدا به دنبال آزادی بودند و هستند.


رئیس قوه مجریه گفت: اگر از مردم سوال شود که آزادی می‌خواهند یا اختناق؟ آزادی می‌خواهند یا استبداد؟ حاکمیت ملی یا حاکمیت فرد؟ پاسخ آنها همان پاسخ 98.2 درصدی در سال 57 و رأی به جمهوری اسلامی ایران است.


روحانی  بیان کرد: ممکن است مردم در شیوه و نحوه اجرا نظر و انتقادی داشته باشند که البته این موضوع بحث دیگری است آنها در واقع می‌خواهند به فرهنگ دینی و ملی‌شان توهین نشود.


رئیس جمهور  یادآور شد: هیچ کس نمی‌خواهد فساد در جامعه وجود داشته باشد بلکه همه خواستار مبارزه با این موضوع هستند از این رو می‌توان گفت انقلاب ما بر اساس همین مسائل شکل گرفت.


وی اظهار کرد: انقلاب اسلامی برای استقلال، حاکمیت ملی، آزادی، فرهنگ اسلام، فرهنگ ملی، جمهوریت و اسلامیت شکل گرفت و به اعتقاد بنده این مسیر قابل بازگشت نیست و امکان بازگشت از آن وجود ندارد زیرا ملت ما همان مسیری که انتخاب کرده است را ادامه می‌دهد.


روحانی با بیان اینکه دستگاه‌های تبلیغاتی ما از دنیا عقب هستند، گفت: دنیا می‌فهمد ایران در حال پیشرفت است، اما برخی از دستگاه‌های تبلیغاتی ما هنوز بذر یأس را می‌افشانند.


رئیس جمهور تصریح کرد: ما ملت مستحکمی هستیم و آینده ما بطور کامل روشن است و به همه قول می‌دهم اگر رشد اقتصادی ما بیشتر از متوسط جهان نبود، آن اقلیت مأیوس راست می‌گوید، اما در غیر این صورت به معنای درست بودن مسیر ماست.


وی با اشاره به مهار نرخ تورم در دولت یازدهم و دوازدهم بیان کرد: تداوم این اقدام به معنای قدرت دولت در ایجاد آرامش برای جامعه است و ما همانطور مصمم به ادامه مسیر هستیم.


رئیس قوه مجریه با بیان اینکه هدف ما رشد اقتصادی بالای ۵ درصد است، گفت: در راستای تحقق این هدف قصد داریم نرخ بیکاری را کاهش دهیم و از ۱۱ درصد به ۹.۵ درصد تقلیل دهیم.


روحانی ادامه داد: با توجه به جمعیتی که اکنون وارد بازار کار می‌شود و نیز عقب‌ماندگی‌های سال‌های گذشته، تحقق این امر کار آسانی نیست، اما اگر همه دست به دست هم دهیم این امر شدنی خواهد بود.


رئیس جمهور تصریح کرد: مدیریت وزارت و شورای امنیت کشور در اغتشاشات چند روزه دی‌ماه قابل تحسین بود و همه به صحنه آمدند، اما مدیریت عالی در این زمینه سبب شد تا این بحران کمتر از یک هفته تمام شود.


وی افزود: از همان روز اول به نیروی انتظامی خود دستور دادیم تا بدون اسلحه وارد خیابان‌ها شوند و برقراری آرامش بدین طریق، افتخار بزرگی برای ما تلقی می‌شود.


رئیس قوه مجریه با بیان اینکه بی‌نظمی همه را آزار می‌دهد، گفت: اگر اعتراض داریم، قانون برای ما راهی مشخص کرده است و در سخنرانی ۲۲ بهمن نیز اعلام کردند که قانون اساسی ما ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد.


روحانی با اشاره به سخنرانی خود در یوم‌الله ۲۲ بهمن اظهار کرد: قانون اساسی ما به قدری ظرفیت دارد که نه تنها می‌تواند کشور را اداره کند، بلکه می‌تواند رضایت عامه را نیز جلب کند، به شرط آنکه همه مواد آن را اجرا کند.


رئیس جمهور ادامه داد: باید فصل ۳ قانون اساسی که حقوق ملت است را اجرا و پیاده کنیم، چرا که این موضوع همواره خواست ملت است و همه باید در اجرای قانون اساسی بار سنگین مسئولیت را بر دوش خود احساس کنیم.


وی بیان کرد: مسئولیت رئیس جمهور به عنوان منتخب مردم از همه سخت‌تر است و در این راستا همه وزرا، معاونان، ارکان کشور و قوا باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند.


رئیس قوه مجریه با اشاره به حوادث غیرمترقبه تصریح کرد: کشور ما نیز به مثابه بسیاری از کشور‌ها شاهد وقوع برخی از رویداد‌ها از جمله سیل و زلزله است و اقدامات خوبی در زلزله کرمانشاه و کرمان انجام گرفت.


روحانی ادامه داد: ما باید این حس را در خود زنده کنیم که او (فرد حادثه دیده) در چه حالی است، علاوه بر این موضوع اقدامات خوبی در خصوص اسکان‌های اضطراری در پیش رو داریم و در هر دو استان نواقصی وجود دارد که باید جبران کنیم.


رئیس جمهور افزود: باید سال آینده همه (این مشکلات) مرتفع شود و رفع این مشکلات در کرمان تا پایان تیرماه انجام شود، اما این مسئله در کرمانشاه زمان بیشتری نیاز دارد.


وی تصریح کرد: دولت در زمینه اعطای کانکس به هر دستگاهی که اعلام آمادگی کرد منابعی را داد تا سریعتر این کانکس‌ها به مقصد برسند.


رئیس قوه مجریه با بیان اینکه سال آینده، چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است، گفت: خواسته ما از تمام استانداران این است که تمام توان خود را بکار گیرند تا سال آینده سال نشاط، امید و شادمانی مردم ایران شود.


روحانی بیان کرد: در زندگی خصوصی مردم دخالت نکنیم و آنچه را که امام راحل فرموده را اجرا کنیم، چرا که اساس اسلام بر مبنای زندان، تعزیر و دادگاه نیست، بلکه اساس آن فرهنگ، ابلاغ، بشیر و نذیر است. علاوه بر این موضوع، ما نباید وظیفه‌ای مافوق طاقت برای خودمان درست کنیم.


رئیس جمهور با بیان اینکه بسیاری از دشمنان ما می‌خواهند تا سال آینده را جشن نگیریم، اظهار کرد: ملت ما در سال آینده شاهد بزرگترین جشن انقلاب خواهند بود و راه حاکمیت ما ادامه پیدا خواهد کرد و جوانان ما از این اهداف فاصله نخواهند گرفت.


وی با اشاره به اینکه اشتغالزایی مهمترین مسئله ماست، گفت: یکی از خواست‌های مهم مردم در ایام تبلیغات انتخاباتی مسئله اشتغال بوده است.


رئیس قوه مجریه بیان کرد: در دولت یازدهم اعلام کردیم که ۴۰۰ مانع را برای رونق اشتغال و سرمایه‌گذاری برداشته ایم، اما این مسئله در برابر صد‌ها مبانی دیگر، چیزی نیست.


روحانی با اشاره به بالا بودن ریسک سرمایه‌گذاری خارجی در ایران گفت: اگر توانستیم به نقطه‌ای دست یابیم که سرمایه‌گذار در خارج از کشور و بدون مراجعه و از طریق اینترنت توانست موافقتنامه خود را بگیرد و شریکش را در فضای مجازی در ایران پیدا کند، کار درستی انجام داده‌ایم.


رئیس جمهور با بیان اینکه جاذبه‌های فراوانی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشورمان داریم، افزود: دسترسی به آب‌های آزاد، امنیت کافی و بسیاری از موارد دیگر سبب می‌شود تا آن‌ها به سرمایه‌گذاری در ایران راغب شوند، البته باید مقررات دست و پا گیر وزارتخانه‌های مربوطه را برداریم.


وی با اشاره به اینکه محیط زیست ما باید متحول شود، اظهار کرد: باید در سال آینده یک تحول بزرگی برای مشکلات ریزگرد‌ها و پسماند‌های صنعتی ایجاد کنیم.


رئیس قوه مجریه ادامه داد: استان خوزستان اعلام کرد که ۱۲ هکتار را مالچ پاشی کرده‌اند، بنابراین سال آینده به این رقم افزایش یابد و به مردم امید دهیم که ظرف ۳ ا. ۴ سال آینده از شر این مشکل خارج می‌شویم.


روحانی افزود: مالچ‌پاشی معمولی ۲۰ الی ۳۰ سالی است که انجام می‌شود و ما قبل از انقلذاب نیز شاهد این کار بوده‌ایم و اکنون باید بتوانیم مردم را راحت کنیم.


رئیس جمهور اظهار کرد: باید صدای تالاب‌ها و دریاچه‌های نیمه خشک را بشنویم و در بخش‌هایی که منشأ گرد و غبار هستند، نهال کاری کنیم.


وی با اشاره به آلودگی هوا اعلام کرد: با توجه به شرایط جوی آلودگی هوا در فصل زمستان در شهر‌های بزرگ باقی می‌ماند و به تدریج از بین می‌رود، به همین منظور توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل یکی از اقدامات مهم در این خصوص است.


رئیس قوه مجریه ادامه داد: باید در یک حرکت سریع و ظرف ۳ الی ۴ سال آینده تمامی ناوگان‌های سنگین و نیمه سنگین را نوسازی کنیم، کما اینکه در گذشته نیز برای این کار طرح‌های دیگری انجام شده بود.


روحانی افزود: دولت تعهد کرده که اگر شخصی کامیون فرسوده‌اش را به ما تحویل دهد، همزمان با آن یک کامیون جدید با نصف قیمت روز را به آن می‌دهیم.


رئیس جمهور اظهار کرد: باید محیط زیست کل ملت ایران، خانواده آنان و سلامت مردم جامعه کمک کنیم و این نوسازی برای حفظ سلامت مردم است تا در جاده‌ها، احساس آرامش کنند.


وی بیان کرد: اگر صنعت خودروسازی ما توان این را داشته باشد که در سال ۷۰ هزار کامیون سنگین و نیمه سنگین به ما تحویل دهد، ما نیز تمام منابع لازم عرضه او تأمین خواهیم کرد.


روحانی تصریح کرد: این مسئله تحول بسیار بزرگی در عرصه محیط زیست است، ما برای محیط زیست کارهای زیادی انجام می‌دهیم تا مردم بتوانند در سلامت زندگی کنند.


وی افزود: لازم است تا سطح مهارت‌آموزی را در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها بالا ببریم و اگر وزیر کار می‌خواهد در این زمینه همکاری داشته باشد باید با این دو نهاد همکاری کند.


رئیس جمهور بیان کرد: لازم است که دانش‌آموزی که فارغ‌التحصیل می شود حتما یک مهارت را بیاموزد چرا که شرایط به گونه‌ای است که وقتی فردی فارغ‌التحصیل می‌شود منتظر می‌شود تا اعلامیه استخدامی منتشر شود.


روحانی اذعان کرد: در زمینه تفویض اختیارات به استانداران  آمادگی کامل داریم و وزارتخانه‌ها باید این موضوع را در دستور کار قرار دهند.


وی افزود:  سال آینده  سال نشاط است و جوان‌ان باید احساس کنند که میدان برای اشتغال آنان فراهم است . باید هر چه سریع‌تر آنها را به مرحله مدیریت برسانیم.


رئیس جمهور ادامه داد: بنده قبلا نیز به وزیران دستور داده‌ام که هر وزیری باید حداقل دو جوان را به عنوان مشاور و دستیار وارد کار کند تا بتواند آنها به معاون تبدیل کرده و به این ترتیب باز هم بتواند اشخاص بیشتری وارد چرخه کار کند.


روحانی بیان کرد: وزارتخانه ها و همه ما باید به تدریج زمینه را برای جذب جوانان فراهم کنیم چرا که فاصله مدیریت در کشور ما با نسل جوان بسیار زیاد است لذا باید این فاصله کاهش پیدا کند.


وی با اشاره به ضرورت توجه به جامعه زنان خاطرنشان کرد: زمینه برای اشتغال بانوان فراهم شده و آنها نیز باید در مقام‌های مدیریتی به ایفای نقش بپردازند چرا که جامعه زنان، شایستگی‌های بالایی برخوردارند و می‌توانند مسئولیت‌های خطیر و مهم را بر دوش بگیرند.


رئیس جمهور افزود: هیچ کس نباید در کشور احساس کند که چون از قومیت خاصی است دچار محدودیت است بلکه تمامی مذاهب و همه اقوام و تمامی ایرانی‌ها باید جذب بازار کار شوند و در واقع همه باید حس کنند که دولت با نظر واحد به آنها می‌نگرد.


روحانی ادامه داد: پیامبر مجسمه فضلیت و عدالت بود و روایتی وجود دارد که ایشان حتی نگاه به افراد در جلسات به صورت عادلانه تقسیم می‌کرد و این گونه نبود که از ابتدا تا انتهای ان تنها به یک نفر خیره شود.


وی عنوان کرد: همه باید احساس کنند که نگاه مسئولان  به تمامی مردم یکسان است و استاندار به تمامی اقشار با یک نگاه می‌نگرد و نباید این گونه باشد که کسی نزد ما بیاید و به خاطر ثروت و لباسش مورد احترام ویژه‌ای قرار بگیرد.


رئیس جمهور افزود: زمانی که ما در محیط کار و مسئولیت قرار داریم باید همه مردم را یکسان بنگریم چرا که انسجام تنها در این صورت پدید می‌آید و با شعار هیچ کاری پیش نخواهد رفت.


روحانی خاطرنشان کرد: ما باید در عمل وحدت ایجاد و به عموم مردم رسیدگی کنیم. خدا نکند که ما به یک نفر نگاه اهانت‌آمیز داشته باشیم چرا که اگر شخصی به مومنی اهانت کند به خدا اعلام جنگ داده است و این مسئله در روایات ما به ربا تعبیر می‌شود.


انتهای پیام/