فیسبوک کم‌کم دارد به مدرسه پیرمردها تبدیل می‌شود چون جوان‌ها ازش لذت نمی‌برند!

فیسبوک به سرعتی بسیار بیشتر از آن‌چه کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند دارد جوان‌ها و نوجوان‌ها را فراری می‌دهد و به محفلی برای مسن‌ترها تبدیل می‌شود.


براساس گزارش جدیدی که شرکت تحقیقات بازار eMarketer منتشر کرده است؛ فیسبوک در سال گذشته بیش از ۱.۴ میلیون کاربر امریکایی در فاصله سنی ۱۲ تا ۱۷ سال را از دست داده است.


یعنی تقریبا ۱۰ درصد نوجوانان و جوانان چنین سنی از فیسبوک دیگر استفاده نمی‌کنند و به سراغ شبکه‌های اجتماعی دیگر رفتند. این آمار و رشد افت بازدیدکننده جوان فیسبوک، تقریبا سه برابر پیش‌بینی کارشناسان است.تحلیل‌گران برای اولین بار انتظار داشتند فیسبوک در سال ۲۰۱۷ در هر رده سنی با کاهش کاربر روبرو شود ولی تصور نمی‌شد این افت کاربر با چنین سرعتی باشد.


آمار بدتر اینکه فیسبوک جمعا حدود ۲.۸ میلیون کاربر امریکایی زیر ۲۵ سال را از دست داده است. اگر این روند برای این شبکه اجتماعی همین‌طور ادامه پیدا کند؛ خیلی سریع و تنها در کمتر از چند سال به یک شبکه اجتماعی مخصوص افراد میان‌سال به بالا تبدیل می‌شود.


رقبای جوان


قابل پیش‌بینی است که جوانان و نوجوانان تمایل کمتری به استفاده از فیسبوک داشته باشند چون این شبکه اجتماعی دیگر جذابیت‌ها و قابلیت‌های هیجان‌انگیز خود را از دست داده است و برای مدت طولانی است که شاهد عرضه ویژگی جدیدی نبودیم.


شبکه‌های اجتماعی دیگری مانند اینستاگرام و اسنپ‌چت در این مدت بهتر از فیسبوک کار کردند و دقیقا نیاز و خواسته قشر جوان جامعه را هدف قرار دادند. این اپلیکیشن‌ها از روش‌های ساده‌تر و سریع‌تری برای ثبت علاقه‌مندی‌های زندگی جوانان و اشتراک‌گذاری آن‌ها با دیگران سود می‌برند.موسسه eMarketer می‌گوید جوانان کمتر علاقه دارند یک روند ثابت را برای طولانی‌مدت ادامه دهند و بیشتر به سراغ فناوری‌ها و چیزهای تازه و جذاب‌تر می‌روند. آن‌ها از استوری اینستاگرام خوش‌شان می‌آید یا به استفاده از اسنپ‌چت علاقه بیشتری دارند.


این موسسه پیش‌بینی می‌کند فیسبوک در سال ۲۰۱۸ نیز با افت کاربر مواجه شود و کاهشی ۵.۶ درصدی در کاربران ۱۲ تا ۱۷ ساله و ریزش ۵.۸ درصدی میان کاربران ۱۸ تا ۲۴ ساله را تجربه کند.


موضوعی که حتما برای مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک خوش‌آیند نیست و باعث عصبانیت وی می‌شود. این روند در درازمدت می‌تواند برای فیسبوک خطرناک باشد و احتمالا مدیران این شبکه اجتماعی را وادار به عکس‌العمل می‌کند.


منبع