ماجرای کاهش ساعت مجالس عروسی در نقده

روزنامه شهروند: ارسال نامه امام جمعه شهرستان نقده به اداره ارشاد اسلامی، ‏بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های داخل و خارج کشور ‏داشت.


در مضمون این نامه کاهش هزینه‌های زائد مجالس عروسی بود و در آن ‏صحبت از این شده بود که ساعت برگزاری عروسی در تالارها، 3 ساعت باشد و از ‏‏12 شب به بعد تجاوز نکند، آن‌گونه که حجت‌الاسلام محمود ابراهیمی به ‏‏«شهروند» گفته رسانه‌های معاند با وارونه نمایی سعی در تخطئه این اقدام مردم پسندانه داشته‌اند.


توضیح درباره کاهش ساعت مجالس عروسی در نقده


‏حجت الاسلام محمود ابراهیمی، امام جمعه نقده:


ما یک برنامه‌ای به نام کم کردن هزینه‌های مجالس تحریم داشتیم؛ این کار را ‏در مجلس تحریم عمه خودم که درواقع مادرزن بنده است، آغاز کردیم. در ‏واقع هدف این بود که بار اضافی هزینه‌های مجلس تحریم را از دوش خانواده‌ها کم کنیم. ما در این راستا پیشقدم شدیم، به گونه‌ای که این مسأله در ‏شهرستان اجرا شد و هزینه‌هایی که مربوط به شام یا ناهار در مجلس تحریم می‌‏شد از 30 یا 40‌میلیون بالاتر می‌رفت و مردم نیز از این کار استقبال کردند.


به ‏محض این‌که مردم از این اقدام استقبال کردند و بازتاب عمومی آن را دیدیم، گفتند ‏این اقدام به مثابه این است که 40‌میلیون پول بلاعوض به ما دادید. بعد از این ‏ماجرا مردم از مجاری مختلف پیام دادند که برای کم کردن هزینه‌های سرسام ‏آور مجالس عروسی نیز اقداماتی را انجام دهید. ‏


ما پیش از این هم اقداماتی در دست اجرا داشتیم تا ‏هزینه‌های برگزاری مجالس عروسی را کم کنیم. در یکی از خطبه‌ها (در ‏تاریخ 16 فروردین‌سال جاری) ما بعد از کارهای کارشناسی در مورد ‏ازدواج آسان و کم کردن هزینه‌های ازدواج مفصل صحبت کردیم. از این کار ‏هم خوشبختانه خیلی استقبال شد و طومارهایی از جاهای مختلف به دست ما ‏رسید و در فضای مجازی نیز از این اقدام استقبال کردند و با نهادهایی چون ‏آموزش و پرورش، کمیته امداد و شورای فرهنگی و ستاد احیاء ... در این راستا ‏جلساتی نیز داشتیم. بعد ازاین بود که اقدام به نوشتن نامه کردیم و به ادارات ‏گفتیم که شماها همکاری کنید و بعد این نامه به صورت اداری تنظیم شد و در ‏واقع به سبک خودشان نوشتند.


نامه درواقع از طرف امام جمعه به فرمانداری، ‏سپاه، اصناف و ارشاد شهرستان نیز ارسال شد. ازجمله پیشنهادهایی که دادیم ‏این بود که اگر بخواهید هزینه‌های عروسی کم شود، چه لزومی دارد که شام ‏بدهید، همین که عروسی بعدازظهر برگزار شود و به شیرینی و میوه اکتفا ‏کنید، بهتر است. بحث مشخص کردن 3 ساعت همین بود؛ درواقع ما پیشنهاد ‏دادیم که اگر بعدازظهر با دو یا سه ساعت با شیرینی و میوه عروسی را به ‏پایان برسانید، هزینه‌های زیادی از دوش خانواده‌ها برداشته خواهد شد. ‏


می‌دانید که مراسم عروسی که در تالار برگزار می‌شود، تنها شام ‏نیست، فیلمبرداری و بسیاری کارهای دیگر است که هزینه‌های زیادی را روی ‏دست خانواده‌ها می‌گذارد. با توجه به این‌که 80‌درصد مردم شهرستان نقده با ‏مشکلات مالی و اقتصادی مواجه هستند، درواقع ما خواستیم راهی را باز کنیم ‏برای خانواده‌های کم درآمد که واقعا نمی‌توانند از پس این هزینه‌های سرسام ‏آور عروسی بربیایند. ‏


متاسفانه برخی افراد در داخل و خارج از کشور از این سخنان سوء برداشت ‏کرده و گفتند که امام جمعه گفته که در تالارها را ببندید و بگیرید و زندایی کنید. ‏اصلا چنین چیزی نبود. در بند 4 نامه آمده که «از اداره محترم ارشاد اسلامی ‏می‌خواهم به تمامی چاپخانه‌ها اعلام کند از چاپ کارت عروسی بیش از سه ‏ساعت(صرفا برای شیرینی) و کشاندن عروسی‌ها به نیمه‌های شب و صرف ‏شام خودداری کنند که ان‌شاءالله در سریع‌ترین زمان ممکن با برگزاری جلسه ‏شورای فرهنگ عمومی پیرامون این موضوع تصمیمات لازم اخذ و به تمامی ‏ادارات ابلاغ خواهد شد.


توصیه‌هایی که به برخی از نهادها داشتیم ‏این بود که اگر دیدید در برخی از تالارها خلافی مثل اختلاط زن و مرد صورت ‏می‌گیرد، این یک قانون است و ما فقط یادآوری کردیم. درواقع گفتیم احیانا اگر ‏چنین کارهایی صورت می‌گیرد، پیشگیری کنیم.

'