موگرینی: باید برجام را حفظ کنیم

یورونیوز: فدریکا موگرینی در جلسه پارلمان اروپا با محوریت برجام شرکت کرد. مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا پیش و از پایان سخنان نمایندگان احزاب مختلف درباره توافق هسته ای سخنرانی کرد.


فدریکا موگرینی در آغاز حضور خود در پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه گفت: «توافق هسته ای با ایران به خوبی کار می کند و مانع اصلی گسترش سلاح های هسته ای در جهان است. هر چند شاید بتوان گفت که این توافق بهترین آن از لحاظ تاریخی نیست.»


پس از سخنان مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا نمایندگان احزاب مختلف در پارلمان اروپا سخنرانی کردند. اکثر قریب به اتفاق احزاب حاضر در پارلمان اروپا قاطعانه از موضع فدریکا موگرینی در حفظ برجام حمایت کردند. هر چند نمایندگان برخی از احزاب همزمان انتقادات فراوانی نسبت به عدم احترام حکومت ایران به حقوق بشر و اصول ارزشهای دموکراتیک بیان داشتند.


فدریکا موگرینی پس از سخنان نمایندگان بار دیگر لظهاراتی داشت و گفت: «توافق هسته ای ایران یک پیمان نیست یک توافق چندجانبه است؛ برجام یک پیمان نیست که نیاز داشته باشد توسط پارلمان کشورهای امضاکننده مورد تایید قراربگیرد؛ متن برجام برای تمام منتقدان موجود است.»


مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا با تاکید بر تلاش و عملکرد دیپلماسی اروپایی طی دوازده سال اعلام کرد اروپا دو راه بیشتر درباره برجام ندارد. «یا با حمایت از آمریکا که بصورت یکجانبه از این توافق هسته ای خارج شده است اعتبار و ارزش های اروپا را لکه دارکند یا اینکه یکبار برای همیشه مستقل و آزاد سعی کند برجام را حفظ و بر اعتبار خود بیفزاید.»


خانم موگرینی در پایان سخنانش گفت: «نباید خطر پایان و لغو برجام را فراموش کنیم و این بدترین سناریوی ممکن است، لغو برجام اعتبار اروپا را برای همیشه زیر سوال می برد، باید در حفظ برجام بکوشیم و زمان بسیار تنگ است.»


در جلسه پارلمان اروپا تصمیم جدیدی درباره برجام گرفته نشد.

'